Instalace LED pásku

LED pásky 12 V - výběr, lepení, instalace a zapojení zdroje

Co jsou to LED pásky?

LED pásek

LED pásky jsou vodorovně posazené LED diody, většinou umístěné na samolepicím flexibilním pásku. Díky tomu jsou dobře ohebné a lze s nimi osvětlit i těžko přístupná místa.

Na www.easy-led.cz najdete široký výběr LED pásků - jak LED pásky pro instalaci do vnitřních prostor, tak LED pásky  venkovní, které vyžadují ochranu proti vlhkosti a prachu – IP krytí, a rovněž LED pásky zcela voděodolné - s ochranou IP68, které mohou být i trvale ponořeny do vody. Vnitřní LED pásky jsou na zadní straně většinou opatřeny samolepicí oboustrannou 3M páskou, která se vyznačuje výbornou přilnavostí a pevností, díky které se tyto LED pásky velmi snadno instalují.

Důležité upozornění - LED pásky vyžadující chlazení

LED pásky s ochranou IP55 - IP68 se doporučuje instalovat na chladící podklad (např. do chladícího hliníkového profilu), který zajistí kvalitní odvod tepla a tím i výrazně prodlouží životnost LED pásku. Při montáži do některého z ALU profilů se nedoporučuje používat (z důvodu lepšího chlazení) ani kryt (difuzor). Zalité LED pásky se také nedoporučuje instalovat na místa vystavená přímému slunečnímu záření - i když slunce nesvítí, působí na LED pásek teplota snižující životnost jednotlivých LED diod a rychlé stárnutí obalu (silikonu), do kterého je LED pásek zalitý.

Dělení LED pásků?

Střih LED pásku

Dělení LED pásků je možné provádět rovným střihem klasickými nůžkami na označených místech. Dělitelnost LED pásku je rozmanitá, např. od 2,5 až po 16,5 cm u vnitřních LED pásků a u některých typů venkovních LED pásků může dělitelnost být i 1 metr. V případě střihu LED pásku na neoznačeném místě se úsek LED pásku poškodí až k místu následného označení.

Lepení LED pásků

LED pásek zpravidla obsahuje kvalitní lepicí značkovou 3M pásku. Doporučujeme 3M pásku s hnědým povrchem, která je maximálně spolehlivá.

Před nalepením je nutné povrch LED pásku umýt a odmastit. Lepit LED pásek se doporučuje především na hladké povrchy kvůli dobré přilnavosti lepicí vrstvy. Pro snadnou instalaci LED pásku mohou posloužit například i ploché hliníkové lišty. LED pásky dobře drží i na nábytku nebo na plastovém či kovovém podkladu. Při instalaci LED pásku přímo na omítku se musí počítat s horší přilnavostí samolepicí pásky. V tomto případě se doporučuje použít k uchycení LED pásku k omítce silikon nebo kvalitní tekuté lepidlo typu MAMUT.

Koupit lze i TW2 LED pásky s krytím IP68, které standardně 3M pásku neobsahují. Tyto LED pásky se doporučuje přilepit pomocí silikonu nebo transparentního lepidla k předem odmaštěnému povrchu - stejně jako když se lepí pásek přímo na omítku nebo pro vnitřní instalace, kde nehrozí přímý kontakt s vlhkostí, doporučuje se kvalitní oboustranná HS-ALUFIX lepicí páska.

Výběr zdroje pro LED pásky

Volba napájecího zdroje je důležitá. Rozhoduje zde nejen celkový výkon pásku, ale také doba jeho provozu. Je tedy nutné zvolit napájecí zdroj s dostatečným výkonem a ve správném provedení (vnitřní nebo venkovní s IP krytím). Potřebný výkon si vypočítáte tak, že vynásobíte délku LED pásku (počet metrů) jeho příkonem (Watty na metr) a připočtete minimálně 30% rezervu. V podstatě se dá říci, že čím větší bude výkonová rezerva LED zdroje, tím se bude méně namáhat a tím delší bude i jeho životnost.

Příklad: Zakoupíte-li 3 metry pásku s příkonem 7,2W/metr, příkon 3 metrů je 21,6W. V naší nabídce máme 30W zdroj, které bude pro tuto délku dostačující. Doporučujeme u zdrojů vždy počítat alespoň s 30% rezervou oproti příkonu světelného zdroje. Vyjde-li Vám například příkon LED pásků 42W, je nutné zvolit 60W zdroj, nikoliv 50W zdroj.

Stmívání 12V LED pásků

12V LED pásky lze jednoduše stmívat několika způsoby. Každý LED stmívač má maximální zatížení, které určuje, kolik metrů LED pásku je možno na tento ovladač napojit. Například LED stmívač RF1 má maximální zatížení 96W, proto na tento ovladač můžete připojit maximálně 6,5m LED pásku s příkonem 14,4W/m.

Pakliže nebude výkon stávajícího ovladače dostačující nebo například potřebujete prodloužit větev (jednotlivou sekci) osvětlení, lze použít u RGB LED pásku zesilovač RGB signáluu jednobarevného LED pásku pak jednokanálový zesilovač a získat tím další potřebný výkon bez použití dalšího ovladače. Univerzálně lze použít RGB zesilovač i na ovládání jednobarevného LED páseku, ale pro správné fungování RGB zesilovače je v tomto případě důležité nejen správné zapojení, ale je i nezbytné na vstupu a na výstupu správně proklamovat RGB vstupy i výstupy.

Schéma zapojení LED pásků

Základní scháma zapojení LED pásku

Na schématu je znázorněno základní zapojení LED pásku. Ovladač (stmívač) se zapojuje mezi napájecí zdroj a LED pásek. Při tomto zapojení je nutné dodržet polaritu (+ a -) od LED zdroje k LED ovladači a polaritu od LED ovladače k LED pásku.

Při zapojování LED pásku je také velmi důležité sledovat i jeho délku. U delších instalací může docházet k nerovnoměrnému osvětlení a k úbytku intenzity světla na konci LED pásku. Pro delší zapojení proto se doporučuje napájet LED pásky z obou stran a každých 5 metrů instalace připojit dvoulinkou opět k napájecímu zdroji. Tímto způsobem lze zajistit rovnoměrné osvětlení po celé délce LED pásku.