Jak stmívat LED panely

Stmívání LED panelů

Stmívání LED panelů generuje další úsporu při svícení, a to až 20 %. Pro stmívání LED panelů (a LED osvětlení obecně) je nutný stmívač.

Stmívatelné LED panely

Standardně jsou LED panely dodávány jako nestmívatelná. Některé LED panely však mají integrovaný regulátor a přijímač signálu pro dálkové ovládání (stmívač). Ovládát je pak lze zpravidla pohodlně dálkovým ovladačem, který je pak buď součástí balení stmívatelného LED panelu nebo jej lze dokoupit. LED panel pak lze stmívat, tj. jeho jas (Intenzita osvětlení) může být regulována resp. ovládána úpravou hodnot napájecího napětí LED diod.

LED panely stmívatelné externím stmívatelným zdrojem

Jestliže LED panel integrovaný stmívač neobsahuje, lze jej dovybavit externím stmívačem (stmívatelným zdrojem). Externí stmívání může být provedeno buď otáčením kolečka na stmívači intenzity osvětlení,tlačítkem, dotykově (instaluje se místo vypinače) nebo dálkovým ovládáním z dálky.

Mějte, prosím, na paměti, že všechny stmívatelné zdroje nemusí korektně pracovat se všemi LED panely. Často se stává, že v krajních polohách (ztlumení jasu k minimum nebo naopak zvýšení k plné intenzitě) LED panel, který nebyl již výrobcem vyroben jako stmívatelný (s integrovaným stmívačem) bliká nebo se projevuje jiná potíž. Doporučujeme proto volit LED panely vyrobené výrobcem jako stmívatelné. Riziko, že nestmívatelný LED panel dovybavený zákazníkem externím stmívačem  nepracuje korektně, nese zákazník a panel nelze reklamovat.

Dálkové ovladače stmívání LED panelů

Dálkové ovladače pro stmívání LED panelů jsou buď typu RF (radiofrekvenční ovládání) nebo IR (přenos infračerveným zářením). V případě špičkového ovladače stmívatelných panelů lze jas regulovat i ze vzdálenosti desítek metrů.

Stmívač lze ovládat několika ovladači, stejně tak jedním ovladačem lze stmívat až několika stmívačů LED panelů současně.

Někdy dochází k tzv. odladění dálkového ovladače a stmívače, např. v důsledku statické elektřiny. V takovém případě je třeba oba opět napárovat.