LED osvětlení kuchyňské linky

Výběr komponentů pro sestavení LED osvětlení kuchyňské linky

LED pásky pro osvětlení kuchyňské linky

Pro LED osvětlení kuchyňské linky je, mimo jiné, vhodné využití LED pásků, Nejčastější volbou pro kuchyň je zhruba 12 W LED pásek s osvědčenou SMD technologií a s napájením na 12V. Pásek má nejčastěji kolem 1000 lumenů n/1m, nakupuje se po metru (maximální balení je po 5m) a je možné jej dělit, zpravidla po 5 cm dle rysky.

Barva LED světla do kuchyně

Co se týče barvy světla, do kuchyně se doporučují neutrální barvu světla, tedy kolem 4 000 - 4 500 K.

Chlazení LED pásků v kuchyni

Z důvodu uchlazení je nutné všechny LED pásky s výkonem nad 9 W montovat do chladících lišt.

Difuzor na LED pásky do kuchyně

Pro LED pásky v kuchyni se doporučuje lišta s mléčným difuzorem, který rozptýlí světlo a částečně skryje svítivé diody. Difusor sice poněkud sníží výkon LED pásku (o cca 10 %), ale světlo pak neoslňuje, nedělá ostré stíny a je lépe rozptýlené.

Lepení LED pásku a lišty

Profil pro LED pásek se často prodává rovnou s difuzorem, v délce po 1 nebo 2 metrech. LED pásek bývá samolepící, takže se jednoduše do lišty vlepí. Lištu je možné buď  přimontovat (svorky, šroubky, atd), ale nejpraktičtější způsobem je kvalitní oboustranná samolepící páska. 

Lištu je následně třeba ukončit. Jedním ze způsobů je lištu provrtat a tudy vést napájecí kabel ke zdroji anebo se napájecí kabel vede otvorem ukončovací krytky.

Stmívání LED pásku v kuchyni

Před instalací LED pásku k osvětlení kuchyňské linky zvažte stmívání LED pásku, např. stmívačem integrovaným v liště. Připojuje se  k LED pásku a dál pak k napájecímu zdroji. Integrované spínače mohou být dotykové, ale reagující na pohyb či mávnutí.

Napájecí zdroj pro LED pásek v kuchyni

Napájecí zdroj pro LED pásek se umísťuje nejčastěji na nebo do skříňky kuchyňské linky a přivede se do něj napájecí kabel k LED pásku. Je možné též použít krytý napájecí zdroj, jehož výhodou je větší odolnost, uzavření a možnost přišroubování k povrchu.

Napájecí kabel k LED pásku v kuchyni

LED pásky jsou zpravidla ukončeny napájecím kabelem, který se může spojit či připájet přes slaboproudou dvoulinku k napájecímu zdroji. Nedoporučujeme použití propojky pro nespolehlivost takového řešení. 

zz--5